KWMN Forum Αρχική σελίδα KWMN Forum
Ασύρματο Μητροπολιτικό Δίκτυο Καρδίτσας
 
 Συχνές ΕρωτήσειςΣυχνές Ερωτήσεις   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   ΕγγραφήΕγγραφή 
 Συχνές Ερωτήσειςwww.kwmn.gr   ΠροφίλΠροφίλ   Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Περί wireless....

 
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    KWMN Forum Αρχική σελίδα -> Ερωτήσεις
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
PReD
πατόψαρο


Ένταξη: 12 Αύγ 2004
Δημοσιεύσεις: 6
Τόπος: Thessaloniki, Greece

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Αύγ 12, 2004 12:28 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Barbarian σε απίστευτα μέρη σε βρήσκω πάντα!!! Razz

Καλή επιτυχία με το δίκτυο σας by the way...

Πόσοι είστε μέχρι τώρα?
_________________

Once a Honda, Always a Honda!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Barbarian
Site Admin


Ένταξη: 28 Φεβ 2004
Δημοσιεύσεις: 589
Τόπος: Καρδίτσα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Αύγ 12, 2004 5:48 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Βρε βρε ... αν είναι δυνατόν Very Happy ... Χρόνια ζαμάνια φίλε Γιώργο. Το kwmn είναι στα σπάργανα ακόμη απ' ότι μπορείς να δεις και εσύ ( 10 κόμβοι δηλωμένοι στη Nodedb) αλλά υπάρχει ενδιαφέρον από αρκετό κόσμο .

Εσύ είσαι Σαλόνικα ακόμη άρα , μπορείς να συνδεθείς στο δίκτυο εκεί που είναι αρκετά αναπτυγμένο .

Εμείς έχουμε πολύ δουλειά ακόμη Razz
_________________
Beast Wireless WebPage
Node #1 - Beast και Node #10 - CS
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
PReD
πατόψαρο


Ένταξη: 12 Αύγ 2004
Δημοσιεύσεις: 6
Τόπος: Thessaloniki, Greece

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Αύγ 12, 2004 9:02 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ναι βρε Τάσο χαθήκαμε...

Το αστείο είναι οτι δεν έχει ούτε μήνα που έμαθα την ύπαρξη τέτοιου δικτύου στην Θεσσαλονίκη... Embarassed

Περιττό να σου πω οτι οι διαδικασίες αρχίσαν ήδη...

http://www.nodedb.com/europe/gr/thessaloniki/view.php?nodeid=602

Κατα τη γνώμη μου είναι καλύτερα να είστε λίγοι και καλοί (και πάνω απο όλα γνωστοί)...
_________________

Once a Honda, Always a Honda!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Barbarian
Site Admin


Ένταξη: 28 Φεβ 2004
Δημοσιεύσεις: 589
Τόπος: Καρδίτσα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Αύγ 13, 2004 2:55 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Haha , πορώθηκες ε ; Προσοχή στη επιλογή του εξοπλισμού και πριν αγοράσεις οτιδήποτε πες σε κάποιο παλικάρι με ένα laptop να πεταχτεί να κάνετε ένα scan από την ταράτσα σου να δεις τι παίζει Razz

Αν τα βρεις σκούρα έχω μερικούς καλούς φίλους εκεί που μπορούν να σε βοηθήσουν ( αρκεί να τους ζαλίσεις ... ακούς Guy with axe Roufiane ???? ) ... Mr. Green
_________________
Beast Wireless WebPage
Node #1 - Beast και Node #10 - CS
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
PReD
πατόψαρο


Ένταξη: 12 Αύγ 2004
Δημοσιεύσεις: 6
Τόπος: Thessaloniki, Greece

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Αύγ 13, 2004 4:22 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ναι τα έχω βρει όλα (μετά απο ψάξιμο) Κεραία κατευθυντική grid Equinox 24db, 12 μέτρα καλώδιο WBC400 (σαν το LMR400) Στο μόνο που κολλάω είναι η κάρτα γιατί δεν υπάρχει κανένα καλό site για έρευνα αγοράς...

Φυσικά ένα site survey είναι απαραίτητο...

Πρέπει να επικοινωνήσω και με αυτόν που έχει το AP για να μου πει αν θα υπάρξει πρόβλημα συμβατότητας με διάφορες μάρκες οπότε θα παιχτεί και εκεί τι θα πάρω...

Έχεις καμια πρόταση για καλή καρτούλα???

(Να πάρω σκέτη b ή b/g ??)
_________________

Once a Honda, Always a Honda!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Barbarian
Site Admin


Ένταξη: 28 Φεβ 2004
Δημοσιεύσεις: 589
Τόπος: Καρδίτσα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Αύγ 14, 2004 6:44 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Συμφωνώ με την κεραία , διαφωνώ με το καλώδιο . 12m καλώδιο wbc 400 θα χάσεις περίπου 3 db , βάλε και 1 db από τα βύσματα , πάμε στα 4 db . Όχι πως δεν θα δουλέψει απλά θα ήταν καλύτερα να βάλεις μια εξωτερική συσκευή πολύ κοντά στην κεραία σου και να βάλεις όσα μέτρα UTP καλωδίου θέλεις .
Το b ή το g είναι σχετικό και πρώτο ρόλο θα παίξει το AP που θα συνδεθείς ( που κατά 99% στη Σαλόνικα θα είναι b ) και έπειτα θα παίξει ρόλο η απόστασή σου από το AP γιατί οι g συσκευές δεν τα πάνε τόσο καλά με την απόσταση .
Για κάρτα προσπάθησε να βρεις κάποια με το prism chipset ( παίζει πολύ καλά με linux και δουλεύει και σαν AP με το Ηοstap ) και ρυθμίζουν και την ισχύ εκπομπής τους.
Για να δεις τι chipset φοράει κάθε κάρτα ρίξε μια ματιά εδώ :
http://www.linux-wlan.org/docs/wlan_adapters.html.gz

good luck Smile
_________________
Beast Wireless WebPage
Node #1 - Beast και Node #10 - CS
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
PReD
πατόψαρο


Ένταξη: 12 Αύγ 2004
Δημοσιεύσεις: 6
Τόπος: Thessaloniki, Greece

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Αύγ 14, 2004 10:31 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δεν μπορώ να ανεβάσω ρεύμα στην ταράτσα... Ούτε για ταρατσοpc ούτε και εξωτερική συσκευή...

Θα συνδεθώ κατα πάσα πιθανότητα με τον twmn::Volto ο οποίος απέχει 200 μέτρα απο την ταράτσα μου και έχω και οπτική επαφή με την κεραία του...

Οπότε δεν νομίζω να έχω πρόβλημα...

Τι γνώμη έχεις για την Netgear MA311 (prism 2.5 - b) και την Netgear WG311 (atheros - g)

?
_________________

Once a Honda, Always a Honda!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Barbarian
Site Admin


Ένταξη: 28 Φεβ 2004
Δημοσιεύσεις: 589
Τόπος: Καρδίτσα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Αύγ 15, 2004 5:55 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

PReD έγραψε:
Δεν μπορώ να ανεβάσω ρεύμα στην ταράτσα... Ούτε για ταρατσοpc ούτε και εξωτερική συσκευή...


No prob ... Μπορείς να δώσεις ρεύμα στην εξωτερική συσκευή με POE ( power over ethernet ) , που θα είναι χαμηλής τάσης και θα περνάει από το utp καλώδιο Very Happy

PReD έγραψε:
Τι γνώμη έχεις για την Netgear MA311 (prism 2.5 - b) και την Netgear WG311 (atheros - g) ?


Για την ΜΑ311 εχω διαβάσει καλά πράγματα αλλά δεν την έχω τεστάρει . Όσο για την WG311 τέσταρα 2 καρτούλες αλλά είναι η v2 , που δεν έχει το atheros αλλά το acx111 . Τον απρίλιο που τις δοκίμαζα δε με ενθουσίασαν ειδικά με το Linux και δεν ρύθμιζαν και ισχύ . Τώρα πρέπει να έχουν βγάλει καινούριους driver και για linux αλλά πλέον το γυρίσαμε σε linksys . Πάντως αν θέλεις εξωτερική συσκευή πάρε το Linksys ( wrt54g ή to gs ) . Είναι φοβερό μηχανάκι.
_________________
Beast Wireless WebPage
Node #1 - Beast και Node #10 - CS
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
PReD
πατόψαρο


Ένταξη: 12 Αύγ 2004
Δημοσιεύσεις: 6
Τόπος: Thessaloniki, Greece

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Αύγ 21, 2004 7:21 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Χμμ ναι είναι και αυτό μια λύση, αλλα να σου πω την αλήθεια είχα την ελπίδα να μην μου βγει και πολλά λεφτά... Razz Razz

Αν θέλω εσωτερική συσκευή τι προτείνεις απο την εμπειρία σου?
_________________

Once a Honda, Always a Honda!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Barbarian
Site Admin


Ένταξη: 28 Φεβ 2004
Δημοσιεύσεις: 589
Τόπος: Καρδίτσα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Αύγ 24, 2004 12:10 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Για καρτούλα αφού η απόστασή σου από το Ap είναι μόνο 200 μέτρα μπορείς άνετα να πάρεις και μια g κάρτα και να την δουλέψεις και σε b αν το ap δεν υποστηρίζει g.
Τώρα από μάρκες ... D-link σε g mode ή σε b+ μακριά...( και αγαπημένα Laughing ) , η netgear WG311v2 καλούτσικη είναι αλλά σε windows δεν ρίχνει ισχύ ( σε linux όπως ξαναείπα τότε που την τέσταρα δεν δούλευε σωστά , τώρα απ ότι έχω διαβάσει παίζει καλά ) και ή orinoco είναι καλές απλά να κοιτάξεις να πέρνει εξωτερική κεραία... Αν πάλι πάρεις b , προτίμησε την netgear ΜΑ311 ( κλασική πλέον κάρτα ) ή αν θέλεις να δώσεις κάτι παραπάνω μια cisco series 350 (ακόμη καλύτερα Wink ) .

Εγώ πάντως και πάλι θα σου πω για εξωτερική συσκευή.... εντάξει δεν μπορείς να κάνεις ότι με ένα ταρατσοpc , αλλά είναι πιο βολικό ... ειδικά για client .
Άντε καλό βόλι .... Very Happy
_________________
Beast Wireless WebPage
Node #1 - Beast και Node #10 - CS
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
PReD
πατόψαρο


Ένταξη: 12 Αύγ 2004
Δημοσιεύσεις: 6
Τόπος: Thessaloniki, Greece

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Οκτ 19, 2004 3:44 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Hello again from me!

Τι νέα???

Μετά απο αρκετό ψάξιμο... και "δικτύωση" με τα παιδιά του ασύρματου δικτύου εδω στην Θεσσαλονίκη... μάλλον πάω για εξωτερική συσκευή...

Yπάρχει μια ομαδική παραγγελεία για DLink 810+...

Τι γνώμη έχεις για τα συγκεκριμένα???

Πόσο λες να βγει το POE? Άσε που θα είναι και 110V... Τι γινεται σε αυτήν την περίπτωση?
_________________

Once a Honda, Always a Honda!
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Barbarian
Site Admin


Ένταξη: 28 Φεβ 2004
Δημοσιεύσεις: 589
Τόπος: Καρδίτσα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Οκτ 19, 2004 6:05 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Όλα καλά όλα ανθηρά φίλε . Προχωράμε αργά και σταθερά Very Happy

Σχετικά με το D-link που λές ( 810+) καλό είναι , σταθερό είναι αλλά ...... δεν ρυθμίζει ισχύ εκμπομπής .... πράγμα που για μένα το κάνει άχρηστο ... Αν δεν σε ενδιαφέρει η ισχύ εκπομπής μπορείς να το αγοράσεις ... Σκέψου όμως ότι αν ξεκινήσουν όλοι να παίζουνε τέρμα ... σε λίγο καιρό δεν θα κάνεις Link από μπαλκόνι στο απέναντι μπαλκόνι εξαιτίας του θορύβου .
Αν θέλεις εξωτερική συσκευή που να μπορεί να ρυθμίζει ισχύ εκπομπής , να κάνει παπάδες και σε λογική τιμή , πάρε το wrt54g ή το gs .
its your call Wink

Οσο για το poe τα 110 volt δεν παίζουν ρόλο ... Θες ένα μετασχηματιστή 220-110 . Mε το poe δεν θα οδηγήσεις 110 volt στην ταράτσα αλλά τα 5 volt που νομίζω ότι χρειάζεται το DLINK. Μπορείς να το κάνεις και μόνος σου αν πιάνει το χέρι σου . Δεν είναι και τόσο δύσκολο , απλά θέλει προσοχή μην κάψεις τίποτα (πχ το dlink Laughing ) .
Αν χρειαστείς βοήθεια σφύρα Cool

ps έκανα μεταφορά τις ερωτήσεις σου εδώ Smile
_________________
Beast Wireless WebPage
Node #1 - Beast και Node #10 - CS
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Roufianos
leecher


Ένταξη: 29 Φεβ 2004
Δημοσιεύσεις: 39
Τόπος: Αθήνα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Οκτ 20, 2004 2:46 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Τάσο και μάλιστα εις διπλούν μιας και είμαι και εγώ στη Θεσσαλονίκη και το πρόβλημα θορύβου πλέον είναι πολύ μεγάλο.
Η ρύθμιση ισχύος παίζει πολύ μεγάλο ρόλο στην επιλογή του AP.
Να δεις που σε λίγο καιρό οι AP owners θα αρχίσουν να κόβουν όσουν εκπέμπουν σε πολύ υψηλή ισχύ. Εγώ προσωπικά έχω αρχίσει να το σκέφτομαι....

Το linksys είναι μια πολύ καλή λύση αλλά μπορείς να πάρεις καλύτερα αυτό που είναι σε b mode που είναι πολύ πιο φτηνό (μισή τιμή), καθώς εφόσον θα είσαι client δεν πρόκειται να δουλέψεις ποτέ σε g mode(τα ΑΡs στην Θεσσαλονίκη δουλεύουν μόνο σε b mode).
Άλλη φτηνή λύση είναι το planet ή το pheenet , γενικά οτιδήποτε μπορεί να ρυθμίσει την ισχύ εξόδου.
_________________
Όλοι είμαστε Roufianoi απλά μερικοί δεν έχουν το πρόβλημα να το παραδεχτούν.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Yahoo Messenger MSN Messenger
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    KWMN Forum Αρχική σελίδα -> Ερωτήσεις Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Σελίδα 1 από 1

 
Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
αρχειοθετημένο αντίγραφο του forum 05/2020 - web hosting is kindly provided by quadBIT IT Solutions