KWMN Forum Αρχική σελίδα KWMN Forum
Ασύρματο Μητροπολιτικό Δίκτυο Καρδίτσας

Συχνές ΕρωτήσειςΣυχνές Ερωτήσεις   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών   Ομάδες ΜελώνΟμάδες Μελών   ΕγγραφήΕγγραφή 
 Συχνές Ερωτήσειςwww.kwmn.gr   ΠροφίλΠροφίλ   Συνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σαςΣυνδεθείτε, για να ελέγξετε την αλληλογραφία σας   ΣύνδεσηΣύνδεση 

ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΜΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    KWMN Forum Αρχική σελίδα -> Γενική συζήτηση για το KWMN
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Karharias
wifi 5.5 Mbit

Ένταξη: 20 Φεβ 2005
Τόπος: ΚΑΡΔΙΤΣΑ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάϊ 27, 2005 12:29 pm    Θέμα δημοσίευσης: ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΜΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

δεν μου λέτε.... είμαστε 8 άνθρωποι πάνω κάτω στο kwmn.... και απολαμβάνουμε όλα τα προνόμια που μας δίνει το KWMN.... games, leech καργα, irc, surfing δληαδή σχεδον τα πάντα.... δηλαδή μας τα δίνει ο barbarian kai o supersonic.... εγώ δεν μπορώ να καταλάβω το εξής: γιατί πάντα όταν δίνεις απλόχερα κάτι σε έναν άλλον πάντα έρχεται η στιγμή που ζητάει περισσότερα και στο τέλος σε γ..... (παρακαλώ, να μην λογοκριθεί δεν έβρισκα καταλληλότερη λέξη).
Πες ότι έρχεται μια στιγμή που ο barbarian kai o supersonic τα βροντάνε όλα και τα αφήνουν στην τύχη τους.... εσείς τι λέτε, θα αντέξουμε κανα 10 ήμερο ?

edited : barbarian
έπρεπε να το καμουφλάρω λίγο Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
Barbarian
Site Admin

Ένταξη: 28 Φεβ 2004
Τόπος: Καρδίτσα

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάϊ 27, 2005 4:38 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αν αρχίσουμε από τώρα τέτοια που είμαστε μια παρέα , φαντάσου να μεγαλώσει κι άλλο το δίκτυο . Αυτοί που είναι συνδεμένοι θα ξεσυνδεθούν και αυτοί που δεν είναι δεν θα συνδεθούν ποτέ .

Το KWMN δεν εξαρτάται από κανέναν , ούτε από εμένα αλλά ούτε και από τον Βαγγέλη . Απλά πρέπει να αναρωτηθείς πως σου προσφέρονται αυτά που θεωρείς δεδομένα ...... , εσύ προσφέρεις κάτι ; Αν δεν πρόσφερε κανένας τίποτα θα είχαμε ένα δίκτυο χωρίς υπηρεσίες , άρα δεν θα είχαμε δίκτυο .

Γι αυτό λέω και θα το πω χιλιες φορές ακόμα :
Θες να ασχοληθείς ; Συνδέσου
Δεν θες να ασχοληθείς ; κάτσε στα αυγά σου

Αν συνδεθείς κουτσά στραβά και δεν ασχοληθείς θα δει οτι δεν θα ασχοληθεί και κανένας μαζί σου .

*Δεν μιλάω προσωπικά για εσένα Χάρη , μιλάω γενικά
Node #1 - Beast και Node #10 - CS
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Eddie
wifi 5.5 Mbit

Ένταξη: 12 Μάρ 2004

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάϊ 27, 2005 8:37 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

O Barbarian μίλησε.......και τι άλλο να πείς... Πιστεύω ότι είναι η καλύτερη απάντηση που μπορούσε να δωθεί.. και να κοκκινίζουν αυτοί που προσφέρουν λίγα..ή τίποτα. Και μέσα σε αυτούς είμαι και εγώ τώρα. Δεν είναι κακό να ξέρουμε ο καθένας που βρίσκετε. Πάντως μέχρι να έρθει το table Pc (γιατί με ένα laptop δεν μπορείς να προσφέρεις περισσότερα) έχω κάποια πράγματα να προσφέρω και εγώ. Βέβαια να πώ τη αλήθεια ακόμα δεν γνωρίζω καλά τις δυνατότητες και τι μπορεί ο καθένας εκτός απο αρχεία ***** κτλ να προσφέρει, στην πορεία και σιγά σιγά μαθαίνοντας κάτι θα κάνει και ο Eddie.... (μέσω του αθάνατου Karampelas).. Wink

Edited:Barbarian , Κακιά λέξη Razz
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
Barbarian
Site Admin

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ Μάϊ 27, 2005 9:09 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μάκη δεν χρειάζεται να κοκκινίζει κανένας , ειδικά εσύ που είσαι φρέσκος στο δίκτυο . Είπαμε σιγά σιγά όλα .
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Karharias
wifi 5.5 Mbit

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάϊ 28, 2005 11:34 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μέσα σε μια ομάδα ανθρώπων άλλοι προσφέρουν λίγα άλλοι πολλά, άλλοι μόνο την παρουσία τους.... εγώ πιστεύω και πως η παρουσία (χωρίς να είναι παρασιτική στους άλλους) είναι πολύτιμη για την παρούσα φάση.... δηλαδή ας μπουν πολλοί στο δίκτυο τώρα και ας μην κάνουν τίποτα... μόνο η γνωριμία είναι πολύτιμη... κάποτε δεν ξέρεις τι μπορεί να γίνει... εξάλλου μην ξεχνάτε πως το δίκτυο εδραιώνεται μόνο με πολλούς χρήστες... τώρα θα μου πείτε τι να τους κάνεις αν δεν κάνουν τίποτα, και μπορεί κάποια στιγμή να προκάλέσουν και προβλήματα... ενα μανατζάρισμα του δικτύου (Barbarian όσο και αν το αρνείται) θέλει υπομονή. εγώ να σου πώ την αλήθεια δεν θα μπορούσα να το κάνω... όχι ότι δεν έχω την όρεξη ή δεν νοιάζομαι για το KWMN αλλά δεν έχω τον χρόνο, ελπίζω να με καταλαβαίνετε... άσε που αν με νευρίαζαν θα κατέβαζα το γενικό (κατι μου θυμίζει Twisted Evil ) Τι θα λέγατε για ένα σύλλογο αλήθεια ????? με πρόεδρο και φυσικά μα φυσικά ταμεία ????? Rolling Eyes (για να συμβάλλουμε στην DSL τουλάχιστον βρε αδερφέ ένα συμβολικό ποσό!!!)
Επιστροφή στην κορυφή
Barbarian
Site Admin

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάϊ 28, 2005 12:10 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Karharias έγραψε:
δηλαδή ας μπουν πολλοί στο δίκτυο τώρα και ας μην κάνουν τίποτα...

Haha , όχι κατηγορηματικά ..... Τέτοιους client δεν θέλω εγώ προσωπικά*** στο δίκτυο . Γιατί το μόνο που θα έχουν είναι απαιτήσεις . Και για να μην παρεξηγηθώ , άλλο να βοηθήσω κάποιον στο στήσιμο του κόμβου του και άλλο να τον στήσω εγώ γι αυτόν .... Μεγάλη διαφορά Χάρη .

Karharias έγραψε:
εξάλλου μην ξεχνάτε πως το δίκτυο εδραιώνεται μόνο με πολλούς χρήστες

Λίγοι και ενεργοί παρά πολλοί και άσχετοι . Είπαμε άν κάποιος θέλει να μάθει ευχαρίστως , αν όχι ι m sorry Smile Δεν θα κάνω τον χαμάλη για κάποιον που το μόνο που θέλει είναι το internet ή τις υπηρεσίες , και στο τέλος θα στην πει κι όλας γιατί δεν δουλεύει η τάδε υπηρεσία ;

Karharias έγραψε:

τώρα θα μου πείτε τι να τους κάνεις αν δεν κάνουν τίποτα, και μπορεί κάποια στιγμή να προκαλέσουν και προβλήματα...

Αυτό ακριβώς προσπαθώ να σου πω ....

Karharias έγραψε:
Τι θα λέγατε για ένα σύλλογο αλήθεια ????? με πρόεδρο και φυσικά μα φυσικά ταμεία ?????:Rolling Eyes Sadγια να συμβάλλουμε στην DSL τουλάχιστον βρε αδερφέ ένα συμβολικό ποσό!!!)

Αν θα γίνει σύλλογος Χάρη , θα γίνει για άλλο σκοπό και όχι για το Internet . Εγώ τον proxy τον έχω για να μπαίνει όποιος θέλει και να κάνει την δουλειά του . Δεν ζήτησα ποτέ αντάλλαγμα από κανέναν , ούτε επέλεξα χρήστες . Είναι open για όλους , και για εσένα που σε ξέρω χρόνια και είμαστε φίλοι αλλά και για όποιον είναι συνδεμένος στο KWMN , χωρίς ανταλλάγματα και με τα ίδια δικαιώματα ... Ο Super ακολουθεί την ίδια τακτική . Δεν αλλάζει αυτό . Μην καταντήσουμε wISP γιατί θα είναι ξεφτίλα και παράνομο .
Αν όμως κάποιος μπει στο δίκτυο μόνο και μόνο για να έχει πρόσβαση στον proxy , ε φυσικά έχει κερδίσει την θεαματική έξοδό του από τον κόμβο μου, και χωρίς καμία εξήγηση .

Αυτά .-

*** οι απόψεις εκφράζουν καθαρά και μόνο εμένα και όχι το KWMN σαν δίκτυο
Επιστροφή στην κορυφή
SuPerSoNiC
Συντονιστής

Ένταξη: 29 Φεβ 2004

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάϊ 28, 2005 1:54 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αυτό που χρειάζεται το KWMN είναι άτομα με όρεξη,υπομονή και χρόνο για γνώση.Ούτε άτομα με πολλά GB shared στο DC,ούτε άτομα να θέλουν να 'κλέψουν' internet και προπαντώς δε θέλει άσχετους.Ποτέ δεν αρνηθήκαμε βοήθεια αλλά κάποια στιγμη καταντάει μ******* το όλο θέμα να προσπαθώ μονο εγώ και ο barbarian.Ξεκινήσαμε σαν παρέα αλλά απο τη στιγμή που και άλλοι θέλουν να μπουν στο δίκτυο θα πρέπει να κάτσουν να ασχοληθούν.Όσο για το θέμα χρόνου που είπε ο karharias πιστεύω πως για τα πράγματα που μας ενδιαφέρουν πάντα βρίσκουμε χρόνο.10 λεπτά για παράδειγμα να διαβάσει το FAQ του δικτύου ο καθένας μας βρίσκει.Το θέμα είναι αν το κάνει η λέει 'Δε βαριέσαι.Ας κοιτάξω τι καινούριο υπάρχει στο DC'.Γιατί όπως μας έλεγαν και στη σχολή 'RTFM' δηλαδή 'Read The F***** Manual',.Ο barbarian που έκατσε και ασχολήθηκε να συντάξει αυτό το FAQ για μένα και γι αυτόν το έκανε;Καταλήγωντας να πώ ότι μου αρέσει η ποιότητα και όχι η ποσότητα._
wifi 5.5 Mbit

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάϊ 28, 2005 1:54 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

τεσπα... εγω ότι λέω το λέω καλοπροαίρετα.... ρε τάσο πολύ φορτισμένο σε βρίσκω.... που ΄πάει να πει έχεις πολλά παράπονα... απο ποιόν δεν καταλαβαίνω.... τεσπα.... αν έχετε από μένα πείτε το.... εγώ ξέρετε δεν παρεξηγιέμαι ο΄ταν μου μιλάν στα ίσια.... και όσο αφορά τον χρο΄νο βαγγέλη δεν έχω και το ξέρεις .... έχω πολύ μέγάλες υποχρεώσεις και στην δουλειά και στην οικογένεια...
Επιστροφή στην κορυφή
SuPerSoNiC
Συντονιστής

Ένταξη: 29 Φεβ 2004

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάϊ 28, 2005 2:20 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μην απολογείσαι karharias.Δε σε 'φωτογραφίζουμε' με αυτά που λέμε.Και γω και ο barbarian μιλάμε γενικά.Όσο για το χρόνο ΟΚ.Ο καθένας έχει τις προταιρεότητες του στη ζωή.Και δεν είπα να κάτσεις να μάθεις για routes,στήσιμο server και άλλα που δε σε αφορούν.2-3 πραγματάκια είναι αρκετά.Εγώ πιστεύω ότι θα ασχοληθείς από τη στιγμή που θα συνδεθείς και στο σπίτι.Γιατί στη δουλειά είναι δύσκολο.Ααααααα.Ξέχασα να πώ ότι κρατάμε κανένα backup τις ρυθμίσεις των AP για να μην κουβαλάμε το ΑΡ στον barbarian να μας το φτιάξει.Ακούς fligaros???? Guy with axe
wifi 5.5 Mbit

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ Μάϊ 28, 2005 3:23 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το θέμα ξεκίνησε σαν ερώτηση απλή και περνάει μέσα απο αυτογνωσία του κάθε χρήστη μέχρι και παράπονα τύπου Τατιάνας!! Laughing Laughing , βλέποντας πάντα με την εύθυμη πλευρά.. Πάντως ουσιαστικά απο την πλευρά μου (που είμαι νέος χρήστης τώρα) θα ήθελα να υπάρχουν κάποιες εργασίες ή προτάσεις που μπορεί να προσφέρει εθελοντικά ο καθένας (σε πλαίσια βέβαια που να γνωρίζουμε) έτσι ώστε οι "δουλειές" να μοιράζονται και να μην τρέχουν τόσο ο Barbarian και ο SuperSonic..
Εννοείτε πώς δεν μιλάμε για τρελά πράγματα αλλά και όχι για ..... Τσακον-οβοηθούς!!

Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
WaRhAwK
πατόψαρο

Ένταξη: 26 Μάϊ 2005

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάϊ 29, 2005 1:38 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πάντως εγω για όσο καιρό θα είμαι εδώ προσφέρομαι για κανα στήσιμο client, κανα στήσιμο server-wrt και κανα στήσιμο καμιάς υπηρεσίας...

Just pm me!

ΥΓ. Παρεπιπτώντος διαπίστωσα οτι λείπει ή δεν γνωρίζω την ύπαρξή, μιας σημαντικής υπηρεσίας κατα την γνώμη μου, αυτή είναι του voice chat. Δηλαδή ένας server πχ teamspeak κάπου κεντρικά και οι clients θα βάζουν απλά την ip του server στο προγραμματάκι και θα μιλάνε on-line! Εαν θέλετε αναλαμβάνω δοκιμαστικά το "σήκωμα" μιας τέτοιας υπηρεσίας και εαν σας αρέσει το στήνουμε σε κάποιο κεντρικό pc σας.
Επιστροφή στην κορυφή
Karharias
wifi 5.5 Mbit

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάϊ 29, 2005 9:32 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τέτοια υπηρεσία προς το παρόν δεν υπάρχει.... το είχαμε σκεφτεί να το κάνουμε... μάλιστα ο βαρβαριαν πρεπει να έκανε και δοκιμές και ήταν όλα οκ.... αλλά υπάρχει ένα πρόβλημα.... δεν είμαστε όλοι ονλινε την ίδια ώρα για να μιλήσουμε... έχουμε νούμερα σαν τον στρατό.... εγω 8 το πρωί τάσος μεσημέρι απόγεμα βαγγέλης βραδάκι σακης, νύχτα πανος και ξημερώματα ο γιώργος... xexxexexexe για αυτο μιλάμε στο forum... πάντως σοβαρα τώρα... κάποια στιγμή καλό θα ήταν να γίνει....
Επιστροφή στην κορυφή
Eddie
wifi 5.5 Mbit

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάϊ 29, 2005 11:42 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ε τότε μια λύση είναι ένα forum με ηχογραφημένα μυνήματα !!! Φαντάζεσαι αντί να διαβάζεις τα μυνήματα των άλλων να τα ακούς μέσω κάποιου player !!! Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
Barbarian
Site Admin

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάϊ 29, 2005 12:50 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Λειτουργεί δοκιμαστικά Η.323 Gatekeeper εδώ και αρκετό καιρό στο 10.212.0.1 . Το πρόγραμμα που χρησιμοποιούμε είναι το SJphone ( κατεβάστε το από εδώ κ δουλεύει ωραιότατα και χωρίς registration) :

Internet :http://www.sjlabs.com/sjp.html
Wireless:ftp://ftp.beast.kwmn/-=Apz_για_wireless_clients=-/SJphone-258.exe

Για τις ρυθμίσεις mail me ή ρωτήστε στο IRC .

Δεν έχω προλάβει να φτιάξω ένα Mini tutorial για τις ρυθμίσεις και δεν έχω προλάβει να δοκιμάσω με το SIP αντί του H.323 . Δεν υπάρχει πλάνο αριθμοδότησης προς το παρόν αλλά αν υπάρξει ενδιαφέρον , καλοκαίρι έρχεται , κάπως θα τα βολέψουμε . Ήθελα να το δοκιμάσω και με κανονική συσκευή voip αλλά όπως προείπα δεν πρόλαβα Embarassed

@warhawk : Το teamspeak δεν το έχω δουλέψει αλλά έχω ακούσει καλά λόγια από τα παιδιά στη Σαλονίκη Wink

@karharias : hehehehe φυλάμε το "φρούριο" , γι αυτό είναι έτσι τα ωράρια Razz Razz Razz
Επιστροφή στην κορυφή
WaRhAwK
πατόψαρο

Ένταξη: 26 Μάϊ 2005

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Μάϊ 29, 2005 4:58 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εγω πιστεύω πολύ στο teamspeak και το χρησιμοποιώ πολύ καιρό αθήνα... Είναι και πολύ εύκολο για τους καινούργιους. Το κάνεις εγκατάσταση (no registration) kai patas connect με την ip του server... τίποτα άλλο... γιαυτό και το προτείνω...

θέλετε να το δοκιμάσουμε;;; Σηκώνω εγώ server δοκιμαστικά... Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    KWMN Forum Αρχική σελίδα -> Γενική συζήτηση για το KWMN Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
Σελίδα 1 από 2

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης